Mide balonu ile zayıflama

Mide balonu ile zayıflama

Ameliyatsız Zayıflamada Mide Balonu

Şişmanlık pek çok hastalığın ortaya çıkışına sebep olan veya erkenleştiren bir problem olarak bilinmektedir. Kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları, eklem ve bel bölgesi hastalıkları, şeker hastalığı ve daha bir çok rahatsızlık gibi. Pek çok diet, egzersiz programı hatta ilaçlar denenip de zayıflamayı başaramıyan kişilerde mide içine ameliyatsız olarak yerleştirilen balon yararlı bir yöntemdir.
İlk kez 1980 li yıllarda kullanımı düşünüldüğünde uygulama amacı, kalp hastalarının zayıflamasını temin ve ameliyat sonu dönemi rahat geçirmesi idi. Bu gün silikondan üretilen ve hava ile şişirilen balon mide içinde yer kaplıyarak devamlı bir tokluk hissi oluşturmaktadır.

Kimlere Balon Uygulanabilir ?

– Her fazla kilosu olana değil obez tanımına uyan kişilerinin midesine yerleştirilir. Ağırlığının (kilogram), boyunun karesine (metre) bölümü 30 ve üzerinde olan kişiler bu tanıma uyar.
– Yukarıda anlatılan diğer yöntemlerden yarar görmediği bilinen hastalara yapılabilir.
– Kişinin bu uygulamaya engel bir sağlık problemi olmamalıdır.
– Kişi erişkin ve en az beş yıldır obez olmalıdır.

Nasıl Uygulanır ?

Hasta önce uygulama hakkında bilgilendirilir. Bir injeksiyonla uyutulur ve endoskopi yapılır. Mide içi değerlendirilip ağız yolu ile mide içine balon yerleştirilip gereği kadar şişirilir. Balon midede bırakılarak uygulama sonlandırılır. Kanama, veya ağrı söz konusu değildir, hasta uygulamadan 30 – 60 dakika sonra yürüyerek ayrılır.

Uygulamaya Dair Önemli Notlar

Balon uygulaması geçicidir, genellikle altı ay sonra (en fazla 9 ay) çıkarılır. Bu şekilde zayıflayan kişinin balon alındıktan sonra diet ve egzersizle kontrolü ve kilo almamaya dikkat etmesi gerekir. Balonun çıkarılması da konulması gibi uyutularak ve endoskopik yolla yapılır.
Yöntemle ayda 3-4 kilo verilebilir, beraberinde diet programı da uygulanırsa altı ayda 25-40 kilo kadar verilebilir. Bu programın başarısı hastanın bilinçli ve istekli olması ile mümkündür.
Bazı ameliyatları geçirmiş olanlara hiatus hernisi (mide fıtığı) olanlara, 18 yaşından küçüklere, kanamalı ülseri ve barsak iltihabı olanlarda uyşturucu ve alkol bağımlılarında ve zeka özürlülerde yöntem uygulanmaz.

Author Info

uskudaranadoludb

No Comments

Post a Comment